2013 Boards and Committees

Board of Directors/New Mexico Association of Counties

  • Matt Murray

Burlington Northern & Santa Fe Committee

  • Wendell Bostwick
  • Lance Pyle or his designee
  • Robert Sandoval Alternate

Clovis Industrial Development Corporation

  • Ben McDaniel (Voting Member)

Chamber of Commerce Board of Directors (Meets 3rd Wednesday of Month)

  • Frank Blackburn, Ex-Officio
  • Lance A. Pyle, Ex-Officio

Commission of Older Adults

  • Robert Sandoval

Courthouse Security Committee

  • Tim Ashley
  • Robert Sandoval
  • Pete Hulder
  • Lance A. Pyle
  • Lee Delk
  • Matt Murray
  • District Attorney, Matt Chandler
  • Judge Teddy Hartley
  • Facility Maintenance

Detention Committee

  • Wendell Bostwick
  • Tim Ashley
  • Aaron Jones
  • Matt Murray
  • Tori Sandoval
  • Lance Pyle or designee
  • Chief Magistrate Judge or designee
  • Chief District Judge or designee
  • Municipal Judge or designee
  • Chief of Police or designee
  • District Attorney, Matt Chandler
  • Public Defender or designee
  • Captain Jimmy Glascock or designee
  • Adult Probation Officer
  • Parolee Officer

DWI Task Force (Meets Quarterly)

  • Robert Sandoval
  • Wendell Bostwick

Eastern New Mexico Rural Water Authority

  • Tim Ashley
  • Caleb Chandler

Eastern Plains Council of Government

  • Tim Ashley
  • Wendell Bostwick Alternate
  • Connie Harrison Alternate

Emergency Preparedness/Emergency Food & Shelter

  • Frank blackburn

Fair Board (Meets 1st Monday of each Month)

  • Wendell Bostwick
  • Ben McDaniel Alternate

Finance Board

  • Tim Ashely
  • Wendell Bostwick
  • Robert Sandoval
  • Frank Blackburn
  • Ben McDaniel

Fleet Accident Review Board

  • Rosalie Riley
  • Joseph Wright
  • David corbin
  • tiffany Wagner
  • James Lara
  • Steve Doerr Ex-Officio

Foster Grandparents

  • Robert Sandoval

Healthy Kids Initiative Committee

  • Ben mcDaniel
  • Tim Ashley Alternate

Information Technology Committee

  • Tim Ashley
  • Aaron Jones
  • Matt Murray or his designee
  • Candace Morrison or his designee
  • Rosalie Riley or her designee
  • Debbie Sprigss or her designee
  • Lance A. Pyle or his designee
  • Tori Sandoval or her designee (with rank of Captain or above)

Intermodal Surface Transportation Efficiency Act/Southeast Regional Planning Organization

  • Steve Reed
  • David Corbin, Alternate

JLUS Partnership Committee

  • Gayla Brumfield
  • Sid Strebeck
  • Terry Christesson
  • Hoyt Pattison Alternate
  • Lance Pyle Ex-officio,/li>

Juvenile Justice

  • tim Ashley
  • Matt Murray
  • Tori Sandoval
  • Connie Harrison

La Casa de Buena Salud Board

  • Robert Sandoval – Ex-officio

Library

  • Frank Blackburn

Local Growth Management Committee

  • Wendell Bostwick
  • Frank Blackburn
  • All Commissioners Alternate

Median Beautification

  • Ben McDaniel
  • Lance A. Pyle
  • Gayla Brumfield
  • Connie Harrison
  • Steve Reed
  • Ben McDaniel
  • Col David Piech
  • Claire Burroughes

Elected Representative of the Multi-Line Pool (Voting Member)

  • Wendell Bostwick
  • Frank Blackburn, Alternate

Ned Houk Park Board

  • Robert Sandoval
  • Wendell Bostwick Alternate

New Mexico Water Authority (Task Force)

  • Caleb Chandler
  • Wendell Bostwick (Alternate)

NMAC Interdisciplinary Committee to Address Issues and Opportunities Surrounding County Detention Center

  • Wendell Bostwick

NMAC Property Tax Committee

  • Wendell Bostwick
  • Candace Morrison (Alternate)

PRMC Hospital Board

  • Robert Sandoval
  • Wendell Bostwick, Alternate

Regional Quality of Life Taskforce (Meets once a quarter)

  • Tim Ashley
  • Lance A. Pyle

Road Advisory

  • Frank Blackburn
  • Wendell Bostwick
  • Lance A. Pyle
  • Steve Reed
  • Lee Ann Hutchins
  • David Corbin

Safety

  • Wendell Bostwick
  • Tori Sandoval
  • Steve Reed
  • Lee Ann Hutchins
  • Ben McDaniel
  • Connie Harrison
  • All Elected Officials (other than County Commissioners)

Subdivision Committee

  • Frank Blackburn
  • Wendell Bostwick
  • Candace Morrison
  • Rosalie Riley
  • Debbie Spriggs
  • Steve Reed
  • Lance A. Pyle

Treasurer’s Investment

  • Frank Blackburn
  • Tim Ashley
  • Lance A. Pyle
  • Debbie Spriggs
  • Lee Ann Hutchins

 

Ute Water Committee/Eastern NM Rural Water Authority

  • Wendell Bostwick
  • tim Ashley Alternate
  • Robert Sandoval Alternate

Water Policy Advisory Committee – City of Clovis

  • Wendell Bostwick
  • Connie Harrison

Wellness Council

  • Robert Sandoval
  • Ben McDaniel Alternate