2016 Boards and Committees

Board of Directors/New Mexico Association of Counties

  • Wesley Waller

Burlington Northern & Santa Fe Committee

  • Wendell Bostwick
  • Angelina Baca
  • Lance Pyle or his designee

CAFB Acquisition of Real Property Committee

  • Wendell Bostwick
  • Stacy Martin
  • Caleb Chandler

Clovis Industrial Development Corporation

  • Chet Spear (Voting Member)

Chamber of Commerce Board of Directors (Meets 3rd Wednesday of Month)

  • Chet Spear, Ex-Officio
  • Lance A. Pyle, Ex-Officio

Commission of Older Adults

  • Chet Spear

Custody Compliance Policy

  • Judge Fred Van Solen
  • Ben McDaniel
  • Chet Spear
  • Wesley Waller
  • Sandra Stewart
  • MArk Gallegos
  • Lance A. Pyle
  • David Ford
  • Steve Doerr

DWI Task Force (Meets Quarterly)

  • Chet Spear
  • Angelina Baca

Eastern New Mexico Rural Water Authority

  • Wendel Bostwick

Eastern Plains Council of Government

  • Tim Ashley
  • Angelina Baca (Alternate)

Emergency Preparedness/Emergency Food & Shelter

  • Ben McDaniel
  • Ben Roberts

Fair Board (Meets 1st Monday of each Month)

  • Wendell Bostwick
  • Chet Spear (Alternate)

Finance Board

  • Tim Ashely
  • Wendell Bostwick
  • Angelina Baca
  • Chet Spear
  • Ben McDaniel

Fleet Accident Review Board

  • Candace Morrison
  • Ben Roberts
  • Dennis Fury
  • Glenn Russ
  • Sandra Stewart
  • Steve Doerr, Ex-Officio

Healthy Kids Initiative Committee

  • Ben McDaniel
  • Tim Ashley (Alternate)

Health Council

  • Ben McDaniel
  • Angelina Baca (Alternate)

Information Technology Committee

  • Tim Ashley
  • Aaron Jones
  • Wesley Waller or his designee
  • Candace Morrison or his designee
  • Rosalie Riley or her designee
  • Debbie Sprigss or her designee
  • Lance A. Pyle or his designee
  • Mark Gallegos or her designee (with rank of Captain or above)

Intermodal Surface Transportation Efficiency Act/Southeast Regional Planning Organization

  • Dennis Fury
  • Calvin Davis (Alternate)

Juvenile Justice

  • Tim Ashley
  • Chet Spear
  • Matt Murray
  • Mark Gallegos
  • Sandra Stewart

La Casa de Buena Salud Board

  • Angelina Baca, Ex-officio

Library

  • Angelina Baca

Local Growth Management Committee

  • Wendell Bostwick
  • Angelina Baca
  • All Commissioners (Alternate)

Multi-line Pool, Elected Representative

  • Wendell Bostwick
  • Ben McDaniel (Alternate)

NMAC Workman’s Comp. Board, Elected Representative

  • Lance A. Pyle
  • Chet Spear (Alternate)

PRMC Hospital Board

  • Ben McDaniel
  • Chet Spear (Alternate)

Public/Public/Public/Private Partnership (P4)

  • Tim Ashley
  • Ben McDaniel

Regional Water Planning Committee

  • Wendel Bostwick
  • Chet Spear (Alternate)

Road Advisory

  • Chet Spear
  • Wendell Bostwick
  • Lance A. Pyle
  • Carol Pipes
  • Dennis Fury
  • Calvin Davis

Safety

  • Wendell Bostwick
  • Ben McDaniel
  • Mark Gallegos
  • Dennis Fury
  • Carol Pipes
  • Sandra Stewart
  • Ben Roberts
  • All Elected Officials (other than County Commissioners)

Source Water Protection Plan Committee

  • Chet Spear

Subdivision Committee

  • Tim Ashley
  • Wendell Bostwick
  • Candace Morrison
  • Rosalie Riley
  • Debbie Spriggs
  • Dennis Fury
  • Lance A. Pyle
  • Steve Doerr, Ex-Officio

Treasurer’s Investment

  • Ben McDaniel
  • Angelina Baca
  • Tim Ashley (Alternate)
  • Lance A. Pyle
  • Debbie Spriggs
  • Carol Pipes
  • Jim Sours

Ute Water Committee

  • Wendell Bostwick
  • Tim Ashley (Alternate)
  • Chet Spear (Alternate)

Water Policy Advisory Committee – City of Clovis

  • Wendell Bostwick
  • Sandra Stewart