2018 Boards and Committees

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Click here for the signed 2018 Curry County Committee and Board Assignments 

2018 Boards and Committees

Board of Directors/New Mexico Association of Counties

  • Wesley Waller (Elected by Curry County Elected Officials

Burlington Northern & Santa Fe Committee

  • Seth Martin
  • Angelina Baca
  • Lance Pyle or his designee

Clovis Industrial Development Corporation (Voting Member)

  • Chet Spear

Chamber of Commerce Board of Directors (Meets 3rd Wednesday of Month)

  • Chet Spear, Ex-Officio
  • Lance A. Pyle, Ex-Officio

Commission of Older Adults

  • Chet Spear, Ex-Officio

Custody Compliance Policy (Ankle Bracelet)

  • Judge Fred Van Solen
  • Ben McDaniel
  • Chet Spear
  • Wesley Waller
  • David Kube
  • Mark Gallegos
  • Mike Reeves
  • Steve Doerr, Ex-Officio

DWI Task Force (Meets Quarterly)

  • Chet Spear
  • Angelina Baca

Eastern New Mexico Rural Water Authority

  • Robert Thornton

Eastern Plains Council of Government

  • Robert Thornton
  • Chet Spear (Alternate)

Emergency Preparedness/Emergency Food & Shelter

  • Ben McDaniel
  • David Kube

Fair Board (Meets 1st Monday of each Month)

  • Robert Thornton
  • Seth Martin (Alternate)

Finance Board

  • Angelina Baca
  • Ben McDaniel
  • Chet Spear
  • Seth Martin
  • Robert Thornton

Fleet Accident Review Committee

  • Annie Hogland
  • Ben Roberts
  • Calvin Davis
  • Mike Reeves
  • David Kube
  • Steve Doerr, Ex-Officio

Health Council

  • Ben McDaniel
  • Angelina Baca (Alternate)

Information Technology Committee

  • Todd Ulses
  • Wesley Waller or his designee
  • Candace Morrison or her designee
  • Annie Hogland or her designee
  • Debbie Sprigss or her designee
  • Lance A. Pyle or his designee
  • Mark Gallegos or his designee (with rank of Captain or above)
  • Ben McDaniel
  • Seth Martin

Intermodal Surface Transportation Efficiency Act/Southeast Regional Planning Organization

  • Dennis Fury
  • Calvin Davis (Alternate)

Juvenile Justice

  • Chet Spear
  • Angelina Baca
  • Wesley Waller
  • Mark Gallegos
  • Doria Rey

La Casa de Buena Salud Board

  • Angelina Baca, Ex-officio

Library

  • Angelina Baca

Elected Representative NMCIA Multi-line Pool “Voting Member”

  • Lance A. Pyle
  • Ben McDaniel (Alternate for Annual Meeting)

Elected Representative of the NMCIA Workman’s Comp. Board

  • Lance A. Pyle
  • Chet Spear (Alternate for Annual Meeting)

PRMC Hospital Board

  • Ben McDaniel
  • Lance A. Pyle (Alternate)

Road Advisory

  • Chet Spear
  • Robert Thornton
  • Lance A. Pyle
  • Dennis Fury
  • Carol Pipes
  • Calvin Davis
  • Ben Roberts

Risk Control

  • Dennis Fury
  • Carol Pipes
  • Mark Gallegos
  • Ben Roberts
  • Doria Rey
  • David Kube
  • All Elected Officials (other than County Commissioners)

Subdivision Committee

  • Chet Spear
  • Seth Martin
  • Candace Morrison
  • Pat Free
  • Annie Hogland
  • Debbie Spriggs
  • Dennis Fury
  • Lance A. Pyle
  • Ben Roberts
  • Steve Doerr, Ex-Officio

Treasurer’s Investment

  • Ben McDaniel
  • Angelina Baca
  • Lance A. Pyle
  • Debbie Spriggs
  • Carol Pipes
  • Jim Sours
  • Ben Roberts, Ex-Officio

Ute Water Committee

  • Robert Thornton
  • Chet Spear (Alternate)

Water Policy Advisory Committee – City of Clovis

  • Chet Spear
  • David Kube

Stronger Economies Together

  • Angelina Baca
  • Doria Rey